+370 5 203 4977

Lietuva vis sparčiau įgyvendina energiją taupančias iniciatyvas

2017-01-03

2017-uosius Lietuva pasitinka vis intensyviau įgyvendindama energiją taupančias iniciatyvas. Praėjusių metų pabaigoje Seimas priėmė energijos efektyvumo įstatymą, kuriuo vadovaujasi visos ES narės. Naujoji Vyriausybė savo programoje taip pat aiškiai įvardina siekį didinti pastatų energinį efektyvumą bei skirti didelį dėmesį naujų finansinių priemonių šiai sričiai kūrimui.

 

Pastaraisiais metais mūsų šalyje įsibėgėjusi daugiabučių namų modernizacija, didinanti jų energinį efektyvumą, svariai prisideda prie aplinkai draugiškesnės infrastruktūros kūrimo. Renovuojami ne tik gyvenamieji namai: pradėti įgyvendinti kvartalų energetinio efektyvumo, centrinės valdžios ir savivaldybių pastatų modernizacijos projektai, kelią skinasi gyvenamųjų vienbučių pastatų modernizacijos ir teritorijų apšvietimo modernizavimo iniciatyvos, numatomos atsinaujinančių išteklių skatinimo priemonės.

 

Šiuo metu Lietuvoje jau atnaujinta apie pusantro tūkstančio daugiabučių, taip sutaupant milijonus eurų iki tol neefektyviai naudojamai energijai apmokėti bei ženkliai mažinant aplinkos taršą. Iki 2023-ųjų planuojama renovuoti bent 3500 daugiabučių namų.

 

Pasak lengvatines paskolas renovacijai teikiančios UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) fondų valdymo eksperto Justino Bučio, pastatų energinio efektyvumo didinimas – svarbi priemonė, kovojant su klimato kaita.

 

„Tai, jog šiai sričiai skiriama vis daugiau tiek visuomenės, tiek žiniasklaidos, tiek ir sprendimų priėmėjų dėmesio – didelis žingsnis link aplinkai draugiškos valstybės kūrimo“, - teigia ekspertas.

 

Siekiant aptarti galimybes skatinti dar greitesnį pastatų atnaujinimą visoje Lietuvoje bei ieškoti naujų finansavimo būdų šio projekto įgyvendinimui, į Lietuvą VIPA kvietimu sausį atvyksta ekspertai iš šešių ES valstybių: Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Kroatijos, Ispanijos, Slovėnijos bei Švedijos. Nemokamo ir visuomenei atviro renginio metu sausio 10 – 11 dienomis Vilniuje ekspertai pristatys gerąsias pastatų energinio naudingumo didinimo ir finansų paieškos patirtis savo šalyse bei diskutuos apie galimybes ir pažangą Lietuvoje ir ES. Konferencijoje taip pat dalyvaus ministerijų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai, ekonomistai bei verslininkai.

 

Kiek anksčiau mūsų šalyje lankęsi ekspertai iš Vokietijos daugiabučių namų renovacijos rezultatus Lietuvoje vertino itin teigiamai ir mūsų šalyje veikiančią projekto finansavimo sistemą vadino pavyzdine. O ES lygiu sukurta tipinė (angl. off the shelf) gyvenamųjų namų atnaujinimo finansinė priemonė yra paremta Lietuvoje vykdomu renovacijos modeliu.

 

Renginio metu taip pat bus aptartos teisinės kliūtys, šiandien vis dar stabdančios daugiabučių bei viešųjų pastatų modernizavimo procesą Lietuvoje. J. Bučys kaip pagrindines problemas įvardija poreikį keisti nuostatas dėl asmens duomenų tvarkymo reglamentavimo, tobulinti piniginių srautų keitimo vertybiniais popieriais reglamentavimą, inicijuoti savivaldybių galimybių skolintis energijos efektyvumo priemonėms pakeitimus, ne tik Lietuvos, bet ir ES lygiu.

 

Kviečiami dalyvauti visi norintys, privaloma išankstinė registracija: e.kuzmickaite@vipa.lt.   

<< Atgal