+370 5 203 4977

Vizitas valstybės nekilnojamojo turto įmonėje Danijoje

2018-02-19

2017 m. vasario 5 - 7 d.  pagal Europos Komisijos TAIEX REGIO programą PEER2PEER, VĮ Turto banko ir UAB „Viešųjų investicijų plėtros agentūros“ atstovai lankėsi valstybės nekilnojamojo turto įmonėje Danijoje (www.bygst.dk).   

 

Vizito tikslas buvo pasidalinti abipuse patirtimi, kaip efektyviau valdyti valstybės turtą.


Danai, kaip centralizuoti turto valdytojai, sukaupė 10 metų patirties ir šiuo metu valdo apie 1 mln. kv. m. valstybinių pastatų ploto. Agentūroje darbus atlieka 220 darbuotojai, o viso valstybės nekilnojamo turto portfelis siekia 4 mln. kv. m. ploto. Danijos agentūros funkcijos suskirstytos į atskiras veiklas:  valstybės turto priežiūrą, naujo  valstybės turto statymą, ir turto atnaujinimą.  Agentūra dirba ne tik su administracinės paskirties turtu, bet ir universitetais ir specialios paskirties (pvz. policija) nekilnojamuoju turtu.    


Danijos kolegos įgyvendina viešosios ir privačios partnerystės  (VPSP, angl. PPP) ir Energijos taupymo paslaugų teikimo (ETPT, angl. ESCO) projektus, tačiau didelio proveržio šioje srityje neturi. Danijos statybos ir turto agentūra įgyvendina 2 ETPT projektus (vienas užbaigtas, kitas šiuo metų įgyvendinamas) ir 4 PPP projektus atnaujinant valstybės nekilnojamąjį turtą. Danai atnaujindami valstybės nekilnojamąjį turtą orientuojasi į kokybiškus ir energetiškai pagrįstus sprendimus, siekia, vidutiniškai sutaupyti apie 22 proc.  energijos. Visi duomenys iš visų regioninių šilumos tinklų ir elektros energijos įmonių atkeliauja į centrinį biurą ir transliuojami iškart šios organizacijos hole.  Įspūdį paliko agentūros procesų skaitmenizavimas, kur vieno Kopenhagos rajono (apie 100 000 kv. m.  ploto) pastatų valdymą ir priežiūrą atlieka vienas agentūros darbuotojas naudodamasis penkiomis mobiliomis aplikacijomis ir samdomomis iš išorės techninės priežiūros specialistų paslaugomis.


Aktualu buvo susipažinti ir su Danijos agentūros (kuri yra pavaldi Danijos aplinkos, statybų ir energetikos ministerijai) naujų statybų ir valstybės pastatų atnaujinimo projektais, kurie atliekami skaitmeninio modeliavimo (BIM) būdu. Į šia patirtį  bus atsižvelgiama ir VĮ Turto bankas, kuriame pradedama įgyvendinti centralizuotai valdomo VĮ Turto banko pastato adresu T.Ševčenkos g. 13, Vilniuje, rekonstrukcija.   


Danijos agentūros darbuotojai taip pat yra pakviesti atsakomojo vizito į Lietuvą, kurio metu tikimasi dar labiau pagilinti bendradarbiavimą keičiantis abipuse patirtimi.

<< Atgal